A múlt héten több termelők látogattam. Általános szebb az állományok mint tavaly. Jó az egyensúlyok.
Van egy pár érdekes dolgok:
Atkák. Az idén megint sok az atka több termelőnél. De nagyon nagy a különbség. Valakinél alig lehet találni, valakinél elégé sok.
A palántanevelés a nagy különbség:
ahol pikérozás után sikerült az 50oC elérni, ott nincsen gond az atkával
ahol azt nem sikerült vagy jóval alacsonyabb maradt a hőmérséklet, ott sok atkákat is lehet találni.
Egyensúly. Az utolsó évek egyre későbben ültetünk szamócát. Melegebb az ősz, azért jobban fejlődik. A virág is jobban fejlődik és már jobban kint van mint kellene leni. Azért később az ültetés. Ahol az nem sikerült ott több a virág, feljebb és azért kevesebb a leveleket. Akkor 2 hét ültetési dátum különbség már sokat jelent.
Tőrohadás. Elég sok termelőnél valamennyi tőrohadást lehet találni. Főleg az ajtó környéken. A tőrohadás inkább a klímával összefügg. Ha gyorsan felmegy a hőmérséklet a sátrokban, a pára kicsapódik a hideg testekre. A bakhát például nem melegszik fel gyorsan, azért relatív hideg maradt. Azért reggel korán ha gyorsan emelkedik a hőmérséklet, a tő körül nedves marad és indul a tőrohadás. Az egyik megoldás: korai szellőztetés. A legjobb ha napkelte után kb 1,5-2 órával rendesen szellőztetni, úgy hogy minden párás levegő kimegy. Azután valamilyen szinten lehet visszacsukni.